COMENIUS PROJECT

Comenius projekttalálkozó Debrecenben

A Debreceni Benedek Elek Általános Iskola adott helyett a már két éve zajló Comenius program 9. nemzetközi találkozójának 2015 május 4-9. között. Az „Art Snapshots of the Past and Present/Pillanatképek a Múltból és Jelenből” elnevezést viselő projekt keretében Csehországból, Lengyelországból, Portugáliából, Spanyolországból, Olaszországból, Romániából, Észtországból, Törökországból és Görögországból érkeztek tanárok és diákok vegyesen, összesen 38 fővel.
Az Új Városházán fogadta a csoportot Komolay Szabolcs Debrecen Megyei Jogú Város alpolgármestere és Pappné Gyulai Katalin a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Debreceni Tankerületének igazgatója. Alpolgármester úr beszélt a vendégeknek az elkövetkezendő évek fejlesztési elképzeléseiről, tankerületi igazgató asszony pedig a magyar oktatási rendszerről és a debreceni értékekről osztotta meg gondolatait. Az iskolai tevékenységek során PowerPoint prezentációk, valamint a projektet összefoglaló e-book végső tervei kerültek bemutatásra, majd ezt követően művészeti workshopokon vettek részt a látogatók. A találkozón megvitatásra került a projektet záró találkozó is, melynek a cseh koordinátoriskola ad otthont június végén.
A munka mellett a partnereknek az iskola egyéb lehetőségekkel is kedveskedett. A Hortobágyon tett egész napos gazdag program során múzeumsétán, kézműves foglalkozásokon, a madárkórházban tett vezetett látogatáson, pusztaprogramon és autentikus vacsorán vehettek részt a külföldi vendégek. Az egri kirándulás során képet kaphattak a magyar történelem egyik kimagasló fejezetéről.
A projekt a múltban végbement változásokat hasonlítja össze a jelennel, eszközként használva a festészetet és a fényképészetet. A program az Egész életen át tartó tanulás program keretében az Európai Bizottság támogatásával jött létre. A Tempus Közalapítvány – mint pályázatkezelő – végzi az Európai Bizottság Comenius és Erasmus+ programjának a magyarországi koordinációját.

Portugáliában járt iskolánk

A Debreceni Benedek Elek Általános Iskola az idei tanév során is részt vesz egy nagyszabású nemzetközi Comenius projektben, melynek legutóbbi találkozójára Portugáliában került sor.

Az Iskolában idén is folytatódik az „ART SNAPSHOTS OF THE PAST AND PRESENT - Pillanatképek a múltból és jelenből” című nagyszabású Comenius projekt tíz ország — Portugália, Spanyolország, Olaszország, Csehország (projektkoordinátor), Lengyelország, Románia, Észtország, Törökország, Görögország és Magyarország — részvételével.

Az elmúlt tanévben az iskola diákjai és munkatársai a romániai, észtországi, törökországi és lengyelországi partneriskolákat látogatták meg és dolgoztak közösen. A projekt 2 évre szól, így az idei tanévben folytatódik a közös munka.

Portugáliában kiértékelték a projekt első évét, amelynek tevékenységeiből prezentációk kerületek összeállításra. A diákok és pedagógusaik egyúttal megbeszélték a következő, olaszországi találkozó témáját, valamint egy kérdőívet állítottak össze a nagyszülőkről, hagyományokról. Ezeket a kérdőíveket a tanulók kitöltik, majd a tanáraik vezetésével feldolgozzák az eredményeket.

Természetesen az Olhao városában tett látogatás nem csak a „munkáról” szólt, a házigazdák remek programokat szerveztek vendégeik számára. Az első napokat a helyi iskolában töltötték, megismerkedtek az intézmény és a város vezetőivel és persze a diákokkal, tanárokkal. Csoportokra osztva barangolták be az iskolát különböző tevékenységeken keresztül: elkészíttették az ország zászlaját újrahasznosított anyagokból, majd süteményt sütöttek az iskola konyhájában, valamint egy animációs film készítésében is részt vettek.

A környéket is megmutatták a vendégeknek a házigazdák: Faro városában múzeumokat látogattak, Tavirában pedig megismerkedtek a régi városrésszel.

Egy népi szokásokat megelevenítő, néptánccal, népzenével fűszerezett esten is részt vettek, ahol betekintést nyertek a portugáliai lakosok szokásaiba, történelmébe. A projekt az Egész életen át tartó tanulás program keretében az Európai Bizottság támogatásával jött létre. A Tempus Közalapítvány – mint pályázatkezelő – végzi az Európai Bizottság Comenius és Erasmus+ programjának a magyarországi koordinációját.